Przejdź do głównej zawartości

Metody spawania

Spawanie to łączenie materiałów pod wpływem prowadzenia ciepła, które powoduje stopienie brzegów i ich złączenie. Z poniższego wpisu dowiesz się jak dzielimy spawanie oraz jakie są metody spawania.


Dzielimy je głównie na:
1. elektryczne;
2. gazowe.

Z kolei spawanie elektryczne dzielimy na:
a) spawanie elektrodą otuloną;
b) spawanie w osłonie gazu MIG/MAG;
c) spawanie TIG w osłonie argonu.

Spawanie gazowe polega na nagrzaniu materiału za pomocą palnika tlenowo-acetylenowego i dodawaniu topnika (drutu) w jeziorko, które powstaje. Wykorzystywane jest głównie w przemyśle ciepłowniczym i gazowym np. do spawania gazociągów, wodociągów itp. Obecnie jest dość rzadko stosowane, gdyż zostało wyparte przez metodę TIG, która jest o wiele łatwiejsza. Spawanie gazowe wymaga dużych umiejętności u spawacza.

Spawanie elektryczne polega na zajarzeniu łuku metodą potarcia elektrody o materiał spawany, który z kolei za pomocą wpływu ciepła rozgrzewa materiał spawany i tworzy spoinę w miejscu łączenia. Wykorzystywane jest najczęściej w przemyśle ciężkim np. stoczniowym, kolejowym, budownictwie - wszędzie tam, gdzie stosuje się grube materiały konstrukcji spawanych np. blachy, teowniki, dwuteowniki itp.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zawód operator obróbki skrawaniem - czy warto?

Osoba, która stoi przed wyborem swojej ścieżki zawodowej i co za tym idzie - szkoły lub po prostu osoba już pracująca, ale chcąca się przekwalifikować, może zadawać sobie pytanie: "Czy warto zostać operatorem obróbki skrawaniem?".

Jak działa cięcie laserem?

Cięcie laserem to nowoczesna metoda, która do cięcia wykorzystuje, jak wskazuje nazwa, promień lasera i gaz techniczny mający dużą czystość. W zależności od mocy danego urządzenia przeprowadza się następujące rodzaje cięcia: metodą sublimacji, spalania, stapiania.